Mersin Turumuz

Mersin diğer adıyla “İçel “ 2018 yılı itibariyle Türkiye’nin en kalabalık 10. Şehirleri arasında yerini almaktadır. Mersin 1.773.852 nüfuslu büyük bir ildir. Mersin Akdeniz’in güneyinde bulunan bir liman kenti olarak bilinir.
Mersin diğer adıyla “İçel “ 2018 yılı itibariyle Türkiye’nin en kalabalık 10. Şehirleri arasında yerini almaktadır. Mersin 1.773.852 nüfuslu büyük bir ildir. Mersin Akdeniz’in güneyinde bulunan bir liman kenti olarak bilinir. Aynı zamanda Mersin Limanı Türkiye’nin en büyük limanıdır. Mersinin toplam 13 tane ilçesi bulunmaktadır. Bunlar; Akdeniz, Aydıncık, Bozyazı, Mezitli, Yenişehir, Toroslar, Anamur, Silifke, Tarsus, Çamlıyayla, Erdemli, Gülnar ve Mut ilçeleridir. Mersin ilinin yüz ölçümü %87’si dağlık olarak bilinmektedir. En dağlık tepesi 3524 m ile “Medetsiz Tepesidir”. İçel (mersin) ilinin sıcaklık ortalaması 23 derece olarak bilinir. Bu özelliği ile Mersin Türkiye’nin ve Avrupa’nın en sıcak yerlerindendir. Önemli geçitleri Sertavul ve Gülek boğazlarıdır. Akarsuları ise; Müftü Nehri, Berdan Çayı ve Göksu’dur.
 
Mersin ve çevresinde, tipik sıcak ılıman iklim hakimdir. Bu ilde yaz ayları sıcak ve aşırı nemli, Kış aylarında ise oldukça ılık ve yağışlıdır. İçel (mersin) çevre illerden farklı olarak ekstrem sıcaklıklara nadiren rastlanır. Mersin ilinin kuzeyindeki Yumuk tepe höyüğünde yapılan kazılarda birçok katman ortaya çıkarılmıştır. Yumuk tepe kazılarında ortaya çıkan eserlerin bazıları “Adana Arkeoloji Müzesinde” ve “Mersin Müzesinde” sergilenmektedir.
 
Mersin Marina
Mersin Marina 2011 yılı sezonu ile birlikte hizmet vermeye başlamıştır. Mersin Marina, 500 yatlık deniz, 500 yatlık kara bağlama kapasitesi ile ülkemizin Doğu Akdeniz’de ki en büyük Marinası olma özelliğini göstermektedir. Mersin Marina bünyesinde bulundurduğu sıpa, restoran, bar, yat kulübü ve birçok sosyal olanağın bulunduğu bir yerdir. Ayrıca yatçıların için gerekli bütün malzemeler bulunmaktadır.
 
Adam Kayalar
Mersin’in Erdemli ilçesinde bulunan “Adam Kayalar” Şeytan Vadisinde bulunmaktadır. Erdemli’ de bulunan Adam Kayalar sadece tarihi Klikya bölgesinde değil, Dünya’da eşine rastlanmayan arkeolojik bir mirastır. Kız Kalesi beldesinin 7 kilometre kadar kuzeyinde yer almaktadır. Adam Kayaların bulunduğu yerde 12 adet kabartmadan oluşan eserler günümüze kadar ulaşmayı başarmıştır. Yolunuz Mersin tarafına doğru düşerse Adam Kayalarda bulunan eserleri mutlaka ziyaret etmelisiniz.
 
Cennet-Cehennem Mağaraları
Mersinin Silifke’ye bağlı Narlıkuyu’da bulunan Cennet-Cehennem Mağaraları ya da diğer adıyla “Cennet-Cehennem Çökükleri” doğal güzellikleri ve tarihi ile karşınıza çıkıyor. Mersin-Silifke yolu üzerinde bulunan Cennet-Cehennem çökükleri her yıl yerli ve yabancı turistlere ev sahipliği yapmaktadır. Cennet-Cehennem Mağarası karstik arazı yapısıyla doğal yollarla oluşmuştur. Bu mağaraya inmek ve çıkmak oldukça zahmetlidir. Mağaranın içerisinde bulunan nem miktarı çok fazladır. Bunun için yaşlılar ve kalp hastalarının inmesi sakıncalıdır.
 
Yumuk Tepe Höyüğü
Yumuk Tepe Höyüğü Mersin’in Şehir merkezinde yer almaktadır. Höyüğün kolay ulaşımı ve tarihteki önemi çok fazla olduğu için çoğu turistin ve araştırmacının dikkatini çekmektedir. Yumuk tepe ilk olarak İngiliz “JOHN GARSTANG” tarafından bulunmuştur. Fakat o dönemde İkinci Dünya Savaşı yaşanması nedeniyle çalışmalar durdurulmuştur. Savaş sonrası çalışmalara tekrar devam edilmiştir. Bu yapılan kazılarda birçok tarihi eser göz önüne çıkarılmıştır. Burada yaşayan insanların hayatlarıyla ilgili önemli bulgular ele geçmiştir.Diğer Turlarımız

Mardin Turumuz

Kapadokya Turumuz

Doğanın toprağı bir sanat eseri gibi işlediği, büyüleyici bir dünya... Tarihin ve doğanın binlerce yıl uyum içerisinde ve iç içe var olduğu; tarihin, toprak dokusunun her metrekaresinde kendini hissettirdiği çok özel bir yer…

Ankara Turumuz

Ankara, ülkemizin en canlı şehirlerinden biri. Şehrin enerjik yapısı ve dinamik hayatı, Ankara’yı 24 saat boyunca yaşayan şehirlerden birine dönüştürmüş.

Maraş Yedikuyular

Türkiye yeni bir kış turizmi merkezi kazandı. Hatay'a yakın olmasından dolayı zamanı olmayan ve gezmek isteyenlerin tercihi Yedikuyular Kayak Merkezidir.

Gaziantep Turumuz

Hadi itiraf edin, bu yazıyı okuduğunuza göre Gaziantep’e aslında yemek yemeğe gidiyorsunuz da iki öğün arasında ne yapsak diye bakınıyorsunuz di mi?
Whatsapp'tan Mesaj Gönder Tıkla Ara