Ankara Turumuz

Ankara, ülkemizin en canlı şehirlerinden biri. Şehrin enerjik yapısı ve dinamik hayatı, Ankara’yı 24 saat boyunca yaşayan şehirlerden birine dönüştürmüş.
Ankara, ülkemizin en canlı şehirlerinden biri. Şehrin enerjik yapısı ve dinamik hayatı, Ankara’yı 24 saat boyunca yaşayan şehirlerden birine dönüştürmüş. Cumhuriyetin kuruluş yıllarında küçük bir şehir olan Ankara, başkent olması ile beraber geçen yıllar ile birlikte dev bir metropol olarak şekillenmiş. Böylece Ankara’da gezilecek yerler listesi çeşitlenmiş. I. TBMM Binası (günümüzde Kurtuluş Savaşı Müzesi konumunda) ve Türkiye Büyük Millet Meclisi gibi yapıları ile Ankara, Türk siyasi tarihi ile ilgili olan gezginlerin mutlaka ziyaret etmesi gereken bir yer. Ankara aynı zamanda, renkli kafelerin ve keyifli alışveriş duraklarının sıralandığı caddeleri ile de şehri tanımak isteyenlere farklı yönlerini gösteriyor. Düzgün bir şehir planlaması dahilinde inşa edilmiş caddeleri ile keyifli rotalar sunan Ankara, her Türk vatandaşının hayatı boyunca en azından bir kere görmesi gereken bir yer. Ankara turu nereden başlar? Orası sana kalmış ama bu aşağıdaki semtler üzerinden Ankara’nın her yerine ulaşabilirsin.
 
Şehrin Merkezi: Kızılay Meydanı
Ankara’nın en merkezi yeri, Kızılay Meydanı. Ankara’da gezilecek yerler olarak ilk sırada burası geliyor. Gün boyunca kalabalık ve canlı olan meydan boyunca eğlence ve alışveriş durakları yükseliyor. Adını 1929 yılında inşa edilen Kızılay Genel Merkez Binası’ndan alan Kızılay; renkli sokakları, yemyeşil parkları ve Mithatpaşa Caddesi’nin hemen yanındaki son dönem dini yapılarından Kocatepe Camii ile Kızılay’da her ilgiye göre gezip görülecek yerler mevcut.
 
Kızılay’da Neler Yapılır?
Ankara gezilecek yerler listesinde Kızılay üst sıralara oynuyor. Buraya, alışverişten eğlenceye, kültürden sanata kadar birçok amaç doğrultusunda gelebilirsin.
 
Kızılay Alışveriş Merkezi, şehrin tam merkezine konumlanmış bir kompleks. Buradaki mağazaları gezdikten sonra alışveriş seni yorarsa AVM bünyesindeki kafelerde keyifle dinlenebilirsin.
Kızılay Meydanı akşamlarının en renkli bölgesi, Sakarya Caddesi. Sakarya Caddesi üzerinde yol boyunca uzanan eğlence mekanlarında, şehrin keyifli atmosferine giriş yapabilirsiniz. Şen şakrak bir şekilde muhabbet eden insanların yanı sıra içli bir şekilde şarkı söyleyen türkücüler ile burada karşılaşmak mümkün.
Meşhur Ankara döneri yemek isteyenler, Karanfil Sokak çevresinde gezmeli. Burada hem ucuz hem de lezzetli döner mekanları bulabilirsin.
Kızılay Meydanı gezisi sırasında biraz soluklanmak istersen, Güvenpark tarafına doğru ilerleyebilirsin.
Kızılay Meydanı erken saatlerde bile çok kalabalık. Konur Sokak içerisine konumlanmış kahvaltı mekanları, sabahları sıcak çay ve kahve kokularını birbirine karıştırıyor.
 
Ankara’nın En Eğlenceli Noktası: Tunalı Hilmi Caddesi
Ankara’da nerede buluşulur diye sorarsanız, muhtemelen yerlilerin cevabı Tunalı Hilmi Caddesi olur. Caddeler boyunca sağlı sollu dizilmiş eğlence ve alışveriş mekanlarının yanı sıra çevrede bulunan eğlence mekanları, Tunalı Hilmi Caddesi’ni 24 saat boyunca şehrin cazip noktalarından biri haline getiren detaylar. Doğanın içerisinde huzurlu bir şekilde dinlenmek isteyenler için çevrede parklar da var.
 
Tunalı Hilmi Caddesi’ne Ne Yapılır?
Ankara’nın en havalı caddesi, Tunalı’da yapılabilecek birçok şey var.
 
Cadde boyunca sağlı sollu sıralanan yeme içme mekanlarında Ankara lezzetlerinin tadına bakabilirsin.
Ankara’nın en eski alışveriş merkezlerinden olan, görkemli mimarisi ile şehrin dokusuna estetik katan Karum’u gezebilirsin. Bu alışveriş merkezinde birçok mağaza ve kafe var.
Kuğulu Park çevresinde bir geziye çıkabilirsin. Burası her zaman cıvıl cıvıl. Parka gitmeden önce birkaç simit alın, kuğuları beslemek çok keyifli oluyor.
“Tunalı Hilmi Caddesi’ne nasıl gidilir?” diye merak ediyorsan, metroyu kullanarak Kızılay’da inmen ve 15 dakikalık bir mesafeyi yürümen yeterli olacak. Ayrıca otobüsleri kullanarak buraya ulaşabilirsin.
 
Türkiye’nin Yönetim Merkezi: Çankaya
Tunalı Hilmi Caddesi’nden Seğmenler Parkı’na, Ankara Tabiat Tarihi Müzesi’nden Camlı Köşk gibi birçok popüler yerin bulunduğu Çankaya, Ankara’nın en merkezi bölgesi olarak şehrin temposunu oluşturuyor. Anıtkabir gezisi planlıyorsan, yolun Çankaya’dan geçecek. Burada görebileceğin birçok şey var. Saymaya başlıyoruz, Ankara gezi rehberi ile şehri daha iyi tanımaya hazırlan.
 
Çankaya’da Neler Yapılır?
Ankara Tabiat Tarihi Müzesi, mutlaka gezilmeli. Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde açılan müzede, binlerce fosil bulunuyor. Özellikle dinozor meraklısı çocuklar buraya bayılacak. Anıtkabir’i ziyaret ettikten sonra burayı ziyaret etmeyi düşünebilirsin. Müze olarak, kesinlikle Türkiye’de görülmesi gereken bir yapı.
Atakule Botanik Parkı ve Atakule, Çankaya’da görülebilecek diğer yerlerden. Bir alışveriş merkezi ve kültür yapısı olan Atakule, 125 metre uzunluğundaki kulesiyle Ankara’nın birçok yerinden görülebiliyor. Kulenin tepesindeki yapı, kendi ekseni etrafında dönebiliyor.
Güvenpark Anıtı, Türk ulusunun kolluk güçlerine olan güvenini simgeliyor. Atatürk ve arkadaşlarının figür olarak kullanıldığı Güvenpark anıtı, Anton Hanak tarafından tasarlanmış. 1934’te ünlü heykeltıraşın ölümü üzerine, heykeli 1935 yılında Josef Thorak tamamlamış.
Camlı Köşk ve Müze Köşk, Ankara’da gezilecek yerlerin başında gelen diğer yerlerden. Günümüzde müze ve yabancı devlet adamlarının konakladığı misafirhane olarak kullanılan bu yapılar, Ankara’nın en merkezi yerine konumlanmış.
Kocatepe Camii, 1967 yılında yapımına başlanan ve 20 yılda tamamlanan bir ibadet yeri. Mimar Sinan üslubundan ilham alınarak yapılan Kocatepe Camii, son yıllarda ülkemizde tamamlanmış en görkemli dini yapılar arasında.
 
Yeşil, Huzurlu ve Doğal:  Ankara’da Görülecek Yerler
Ankara, aynı zamanda oldukça yeşil bir şehir. Başkentin çevresini kaplayan orman ve göller ile beraber, şehrin içerisinde birçok park ve bahçe gezilebiliyor. Şehir insanlarına huzurlu yürüyüş ve dinlenme imkanı veren bu parklarda sen de doğanın tadını çıkarabilirsin. Ayrıca kamp yapmak istersen, Mogan Gölü ya da Eymir Gölü çevresinde keşif turlarına çıkabilirsin. Ankara’da gezilecek yerler listesi yaparken bu iki yeri hatırla.
 
Eymir Gölü: ODTÜ Sınırlarında Herkese Açık bir Cennet
Ankara gezisi sırasında görülebilecek en güzel doğal yerlerden biri, Eymir Gölü. ODTÜ toprakları içerisinde yer alan Eymir Gölü, kış vakitlerinde donuyor. Burada güzel havalarda piknik ve kamp yapabilir; balık tutabilirsin. Soğuk havalardan çekinmeyenler için, Eymir Gölü kış vaktinde kartpostal manzaraları sunuyor. Buraya giriş ücretsiz, çevrede yeme içme mekanları var; ayrıca
 
Mogan Gölü: Ankara Yakınlarında Bir Huzur Rotası
Ankara’dan yaklaşık 25 km’lik bir yolculuk ile Mogan Gölü’nü ziyaret edebilirsin. Yüzlerce kuş türünün yaşadığı Mogan Gölü, Çevresinde bulunan yeme içme mekanları ile doğanın içinde keyifli bir gezi olanağı sunuyor. Ankara’nın Gölbaşı ilçesinde bulunan Mogan Gölü, aynı zamanda Gökçe Gölü ismi ile biliniyor. Burada aynı zamanda canlı müzik performansları sunan mekanlar da var. İster göl kenarında kafanı dinleyebileceğin bir piknik ister Mogan Gölü bünyesinde bulunan eğlence mekanlarında keyifli vakit geçirmek… Tercih senin!
 
Ankara’da Gezilecek Kültürel ve Tarihi Yerler
Binlerce yıllık geçmişi ile Ankara, tarihi boyunca günümüzdeki gibi bir metropol olmasa da her zaman medeniyetlerin ilgisini çekmiş bir yer. Bunu çevrede bulunan kalıntılardan anlayabiliyoruz. Ankara’nın tarihi o kadar eski ki izi sürüldüğünde Bronz Çağı’nın hakim kültürlerinden Hatti Devleti’ne kadar takip edilebiliyor. Ankara çevresinde görülecek yerler listemize, kültürel ve tarihi mekanlardan devam ediyoruz.
 
Ankara Kalesi: Tarihin Seyircisi
Ankara Kalesi’nin dili olsa anlattığı hikayeleri dinlemek için çevresinde milyonlarca insan toplanırdı. Galatlardan Roma İmparatorluğu’na, Selçuklulardan Osmanlılara kadar tarihi şekillendirmiş birçok medeniyete ev sahipliği yapmış Ankara Kalesi, şehrin en yüksek tepesine konumlanmış. Ankara Kalesi’nin ne zaman yapıldığı ile ilgili bilgi yok ama kayıtlara göre, MÖ 2. yy’de bile bu kale mevcutmuş. 1948 yılına kadar cumhuriyetin ilk müzesi olarak hizmet veren Ankara Kalesi, günümüzde şehrin en turistik noktalarından biri.
 
Rahmi Koç Müzesi
Ankara Rahmi M. Koç Müzesi, şehrin içinde bir zaman yolculuğu yapmak isteyenleri kendine çağırıyor. Oyuncaktan sinemaya, bilimden geleneksel araçlara kadar birçok alanda sergilerin düzenlendiği Rahmi Koç Müzesi, salıdan cumaya 10.00-17.00 saatleri arasında ziyarete açık. Giriş ücreti yetişkinler için 9 TL. Ankara’da gezilecek yerler arasında, burayı mutlaka görmeni tavsiye ediyoruz.
 
Hacı Bayram Veli Türbesi
Ankara’da tarihimizin en önemli türbelerinden biri yükseliyor: Hacı Bayram Veli Türbesi. Ulus semtinde, Augustus Tapınağı’nın hemen yanındaki Hacı Bayram Camii bünyesinde gezilebilecek dini bir yapı olan Hacı Bayram Veli Türbesi, Osmanlı’nın kuruluş yıllarında Türk-İslam birliğinin sağlanmasında rol oynayan Şeyh Hamid-i Veli Somuncu Baba Hazretleri’nin talebelerinden Hacı Bayram Veli’ye adanmış.
 
Ankara Turu Esnasında Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler
 
Ankara’da gezilecek yerler listesinde, cumhuriyetimizin en önemli yapılarını görebilirsin. Mesela Anıtkabir. Atamızın ebedi istirahatgahına gidip saygılarını sunmak istersen, Anıtkabir gezisi yazımızı okuyabilirsin. Ne olursa olsun, Ankara turunu aşağıdaki üç mekanı ziyaret etmeden sonlandırma!
 
Anıtkabir
Anadolu Medeniyetleri Müzesi
Etnografya Müzesi
Ankara seyahat rehberi burada sonlanıyor. “Ankara’da gezecek yer yok.” diyenler, bu yazımızdan feyzalabilir. Ankara gezi notları ile ülkemizin tarihini keşfetmenin yanı sıra, burada eğlenceli bir tatil yapmanın sırlarına ortak oldun. Üstelik Ankarar uçak bileti de çok ucuz. Kültürel bir tatil mi yapayım diyorsun? İşte sana fırsat. Son tavsiyeler ile yazıyı kapatıyoruz.
 
Ankara içerisinde Türkiye Büyük Millet Meclisi Binası’nı da ziyaret etmek mümkün.
Buraya kış mevsiminde gelenler, Elmadağ’da kayak yapabilir.
Devlet Resim ve Heykel Müzesi de sanatseverlerin Ankara’da uğraması gereken bir durak.
Göksu Parkı, şehrin huzurlu ortamlarını keşfetmek isteyenlerin düşünmesi gereken rotalardan biri.

Diğer Turlarımız

Mardin Turumuz

Kapadokya Turumuz

Doğanın toprağı bir sanat eseri gibi işlediği, büyüleyici bir dünya... Tarihin ve doğanın binlerce yıl uyum içerisinde ve iç içe var olduğu; tarihin, toprak dokusunun her metrekaresinde kendini hissettirdiği çok özel bir yer…

Maraş Yedikuyular

Türkiye yeni bir kış turizmi merkezi kazandı. Hatay'a yakın olmasından dolayı zamanı olmayan ve gezmek isteyenlerin tercihi Yedikuyular Kayak Merkezidir.

Mersin Turumuz

Mersin diğer adıyla “İçel “ 2018 yılı itibariyle Türkiye’nin en kalabalık 10. Şehirleri arasında yerini almaktadır. Mersin 1.773.852 nüfuslu büyük bir ildir. Mersin Akdeniz’in güneyinde bulunan bir liman kenti olarak bilinir.

Gaziantep Turumuz

Hadi itiraf edin, bu yazıyı okuduğunuza göre Gaziantep’e aslında yemek yemeğe gidiyorsunuz da iki öğün arasında ne yapsak diye bakınıyorsunuz di mi?
Whatsapp'tan Mesaj Gönder Tıkla Ara