İspanya - Portekiz Turu

En basit soruyla başlayalım: İspanya, Avrupa’nın güney batısında, İber yarımadasında bulunur. Batısındaki komşusu Portekiz, kuzeydoğusundaki diğer komşuları ise Fransa ve Andorra’dır. Güneyinde de Cebelitarık vardır.
İspanya Nerededir?
En basit soruyla başlayalım: İspanya, Avrupa’nın güney batısında, İber yarımadasında bulunur. Batısındaki komşusu Portekiz, kuzeydoğusundaki diğer komşuları ise Fransa ve Andorra’dır. Güneyinde de Cebelitarık vardır.
 
Başkenti ve Önemli Şehirleri
İspanya’nın başkenti Madrid’dir. İspanya 17 özerk bölgeden oluşur ve bu bölgelerin hepsinin kendi başkenti vardır. Bu özerk bölgelerin hepsi birbirinden çok farklıdır ve farklı şeyleriyle meşhurdur. Endülüs, Moro kökenli Müslümanların ortaya çıkardığı muhteşem mimarisi ve flamenkosuyla, Bask bölgesi inanılmaz lezzetli pintxoları ve Michelin yıldızlı restoranlarıyla, Katalonya tabi ki tapasları, Barselona’sı ve haliyle Gaudi mimarisiyle bilinir.
 
Bu özerk bölgelerden Bask’ın, Katalunya’nın ve Galiçya’nın kendi dilleri vardır ve İspanyolca’nın yanı sıra bu bölgelerde bu diller konuşulur (bu diller bir lehçeden öte, farklı dillerdir). Bana Barselona’da en çok sorulan sorulardan birinin cevabını da veriyorum yeri gelmişken: burada doğan büyüyen herkes hem Katalanca hem de İspanyolca konuşur ve devlet okullarında derslerin anlatım dili Katalanca’dır. Ancak ve ancak çocuğunuzu özel okula gönderirseniz dil seçme şansınız olabilir.
 
İspanya’da en çok ziyaret edilen ve en sevilen şehirler arasında Madrid, Barselona, Sevilla, Valencia, San Sebastian, Bilbao ve Malaga vardır.
 
Hava Durumu
İspanya’da 4 mevsim yaşanır, bu bakımdan Türkiye’ye benzer. Madrid ve iç bölgeler kışın hayli soğuk olur ve bu kuru bir soğuktur. Akdeniz iklimi olduğu için, sonbaharda, kışın ve baharda yağış olabilir fakat İspanya güneşli günleriyle bilinir ve çok şanssız değilseniz size de güneşli yüzünü mutlaka gösterecektir 😊 Yazları ise hayli sıcaktır, sıcaklık 40-45 dereceyi bulabilir. İnsanlar neden siesta yapıyor derseniz, bu sorunun cevaplarından biridir!
 
İspanya Para Birimi
Diğer bir çok Avrupa Birliği ülkesi gibi burada da Euro kullanılır. 1 Euro, bugün itibariyle yaklaşık 6 TL’ye denk gelmektedir.
 
İspanya’ya Ne Zaman Gidilmeli?
İspanya Gezi Rehberi’nde en çok sorulan sorulardan bir diğeri! Bence İspanya’ya gelmek için (eğer deniz tatili değilse amaç ve şehir gezmekse) en güzel zaman ya sonbahar ya da ilkbahardır. Yazın çok sıcak olduğundan, güneş altında gezmesi hiç hoş olmaz, bir de eğer Barselona veya Madrid gibi popüler bir şehre geliyorsanız, turist yığını üstünüze üstünüze gelir. Bu yüzden, Eylül-Ekim veya Nisan-Mayıs ayları ideal zamanlardır. Yanınıza her halükarda bir şemsiye alarak, üzerinizde bir ceketle keyifli keyifli gezinebilirsiniz.
İspanya’ya Nasıl Gidilir?
Türk Hava Yollarının İspanya’daki uçuş noktaları:
 
Madrid,
Barselona,
Valencia,
Bilbao,
Santiago De Compostela ve
Malaga’ya direkt uçuş vardır.
Ülke içerisinde, trenle şehirlerarası ulaşım rahatlıkla sağlanabilir. Ulusal tren şirketinin adı Renfe’dir, hızlı trenlere verilen isim ise uzun yol için AVE, kısa yol içinse AVANT’tır. Eğer treniniz AVE veya AVANT tipli bir trense, bilin ki hızlı trendesinizdir. Hızlı tren biletleri, normal biletlere göre çok daha pahalıdır; o yüzden önceden planlayıp bilet almak akıllıca olacaktır.
 
Barselona – Madrid arası hızlı trenle yaklaşık 3 saattir. Ayrıca şehirler arası uçma şansınız da vardır ve bunun için de en ucuz uçaklar Vueling’de mevcuttur. Araba kiralayarak da gezilebilir, ki çok keyiflidir ama otoyollardaki geçiş ücretlerini hesaba katmak gerekir çünkü ucuz sayılmazlar.
 
İspanya’da Yapılacaklar
İspanya’yı, İspanyol kültürünü ve insanlarını yakından tanımak için, mutlaka yapmadan dönmeyin diyebileceğimiz bir kaç şey var elbette. Tabii ki daha önce bahsettiğim gibi bölgeden bölgeye her şey çok farklılık gösterir ve bir bölgede iyi olan bir şey diğerinde olmayabilir ama olsun. Buyrun size İspanya’da yapılacaklar listesi:
 
Tapas yiyin. Tapas nedir ve neden oluşur? Aşağıda ne yenmeli bölümünde bulabilirsiniz ama şimdilik bunu “little little, into the middle” tarzı, İspanyol meze çeşitleri olarak düşünebilirsiniz.
Sangria ve Cava deneyin. Sangria meyvelerle tatlandırılmış tatlı bir şarap, Cava ise orta asitli, köpüren şaraptır. Şampanyaya benzer. Sangria genellikle turistlerin içtiği bir şey olduğu için pahalı olabilir, eğer yerlilere karışmak isterseniz yaz şarabı denilen “tinto verano”yu tercih edin. Bunun yanı sıra vermouth da hayli popülerdir. Bu da çeşitli baharatlarla aromalandırılmış bir tür şaraptır ve bir öğlen içkisidir.
Flamenko izleyin, özellikle Endülüs bölgesindeyseniz. O dansçıların ayaklarının hızına, gitarcının eline, şarkıyı söyleyen adamın gırtlağına hayran olun.
Bulunduğunuz bölgenin yerel tapasını, peynirini ve şarabını deneyin.
Bulunduğunuz bölgenin festivallerini araştırın. Bir çok bölgede özellikle yazın bir çok festival, geleneksel yarışmalar, konserler yapılır.
Boğa güreşi hala bazı şehirlerde süre gelen bir gösteri ama izlemeyin, buna para vermeyin. E nedenini tahmin edersiniz.
Madrid’deyseniz meşhur müzeler Prado, Reina Sofia ve Thyssen’i gezin (en azından birini). Barselona’daysanız Gaudi’nin mimarı olduğu evlerden Battlo, Mila veya Vicens’i gezin (ya da en azından birini. En önemlisi, Sagrada Familia’yı görün ve bana sorarsanız önceden internetten bilet alıp, içini mutlaka gezin! Endülüs gezisinde ise kaçırılmayacak şeyler Alhambra Sarayı ve Real Alcazar Sarayı’dır.
Yazın oralardaysanız Costa Brava’nın, Costa Dorada’nın plajlarını keşfe çıkın.
Paella yiyin, özellikle Valencia’daysanız.
Futbola meraklıysanız Madrid’de Barnabeu’yu, Barselona’da Camp Nou’yu gezin, gidebiliyorsanız bir maça bilet alın!
İspanya’da ne yenir?
İspanya gezi rehberinde en lezzetli kısma geldik. Güzelim akdeniz mutfağında neler yenmez ki. Hadi başlayalım.
Tapas: Tapas içerisinde binbir tane şeyi kapsar. Deniz ürünlü yemekler de vardır, sebzeler de, sandviçler de. Kızartma da olabilir, zeytinyağlı da. Ama konsept hep aynıdır; ortaya isteyip paylaşmalık, küçük porsiyonda gelen yemekler. Bunların “racion” ları da istenebilir, ki bunlar ana yemek büyüklüğündeki tabaklardır. “Peki tapasın pintxos’tan farkı nedir?” derseniz, tapas ekmekli ekmeksiz her şeyi kapsarken, pintxos ise Bask bölgesinde meşhurdur ve ekmek üstünde kürdan batırılmış şekilde gelen minik lokmacıklardır. 
Katalunya’nın en meşhur tapasları, pimientos de padron (küçük, kızarmış, acı olmayan yeşil biberler), patatas bravas (acı ve alioli soslu kızarmış patatesler), escalivada (sarımsaklı ve zeytinyalı biberler, domatesler ve patlıcanlar), tortilla (ispanyol patatesli omleti), kroket (kızarmış patatesli ve isteğe göre domuzlu, mantarlı veya tavuklu topçuklar) ve bütün bunların yanında domatesli ekmektir.
 
Paella: Paella aslında Valencia’nın yemeğidir ama her yerde bulmak mümkündür. Ağır bir yemek olduğundan öğlen yemek en mantıklısıdır, zaten geleneksel olarak da Pazar günü ailelerin bir araya gelip yediği bir şeydir. Islak görünümlü ve aşırı sarı olmamalıdır (bazen rengi için içine bir şeyler katıyorlar), dişe gelecek katılıkta olmalıdır. İçinde denüz ürünü, et ve sebzeler dışında başka bir şey olmamalıdır (bir paellada yumurta, soğan, sucuk sosis filan olamaz!). Turistik yerlerde yemekten lütfen kaçının ve unutmayın ki paella taze yenmelidir bu yüzden hazırlanma süreci bir 25 dakika sürebilir, önünüze hızlı konursa bilin ki o taze değildir!
Gazpacho ve salmorejo: İkisi de soğuk çorbadır ve birbirine benzer ama asıl farkları Salmorejo’da sadece domates kullanılır, Gazpacho’ya başka sebzeler de konur.   
Pulpo a la Gallega: Galicia bölgesinin yemeğidir ama paella gibi her yere yayılmıştır. Patates dilimleri üzerinde ahtapot dilimleri servis edilir.
Churros: İspanya’nın yegane meşhur tatlılarından churros, kızarmış ve toz şekere bulanmış hamur çubuklarıdır. Yanında sıcak çikolata istenir ve ona banarak yenilir.
İspanya Seyahati Öncesi Bilmeniz Gereken Önemli Şeyler
İspanya’da yemek yemek saatleri, bizimkiyle karşılaştırıldığında çok farklıdır. İspanyollar sabah kahvaltılarında hızlı bir şey atıştırır, daha sonra öğleden önce daha doyurucu bir kahve ve kahvaltı molası yapar. Haliyle öğle yemeğine sıra ancak saat 2 civarı gelir. Akşamüstü acıktıklarında da “merienda” adı verilen akşamüstü atıştırmasını yapınca, gece ancak 22:00-22:30 sularında yemeğe otururlar. Bu yüzden bazı restoranlar 9’da açılır, bazılarında ise 8’e yer yaparsanız, tek yemek yiyen siz olursunuz.
Yemek yeme saatleriyle bağlantılı olarak, gece hayatı da geç biter ve geç başlar. Gece kulüpleri 1:30’dan önce açılmaz. Bu yüzden gece çıkacaksanız akşam yemeğinizi geç yiyin, sonra bir veya iki bara uğrayın, ondan sonra kulübe geçiş yapın. Yoksa açılışı siz yaparsınız.
İspanya gezi rehberindeki en mühim konulardan birine geldik. Siesta kültüründen mütevellit, bir çok lokal dükkan öğlenleri saat iki ila beş arasında kapanır. Buna ana caddelerdeki zincir dükkanlar dahil değildir ama eğer butik dükkanlar bulayım, küçük sokaklara girip alışveriş yapayım diyorsanız ya sabahtan yapın, ya da akşam güneş battıktan sonra. Zira yazın öğle saatinde kimse alışveriş yapmaya kalkışmıyor.
Barselona’daki restoranlarda veya dükkanlarda İngilizce konuşan insan bulmak daha kolaydır da, Madrid’de veya diğer şehirlerde İngilizce konuşan çok azdır. Bu yüzden İspanyolca konuşmuyorsanız, yanınızda Google translate’i veya İspanyolca konuşan bir arkadaşınızı hazır bulundurun.
Bahşiş olarak normalde kişi başı 1 Euro bırakılır. Normal barlarda, restoranlarda böyle bir bahşiş bırakabilirsiniz. Bırakmazsanız surat yapmazlar, bırakırsanız çok sevinirler.
Çoğu şehir düz ayak olduğundan gezileri yürüyerek yapmak en güzelidir. Büyük şehirlerin otobüs ve metro hatları da gayet gelişmiştir.
Büyük şehirlerde, özellikle Barselona’da kapkaççılara çok dikkat edilmelidir. Çantalarınızı iyi kapayın, telefonunuzu cüzdanınızı cebinizde taşımayın.
Sabırlı olun. İspanya’da servis çok yavaştır. Aceleye gelmez. Kültüre ayak uydurmaya çalışın ve hesap istedikten sonra hala gelmediyse, sakince beklemeye devam edin.
 
 
Portekiz Gezisi. Seyahat Rehberi - Gezilecek Yerler, Manzaralar, Geziler ve Doğa
 
 Yer işaretlerinin çoğunluğu ülkenin başkentinde - Lizbon ve banliyölerinde bulunuyor. 700 yılı aşkın bir süredir yüksek bir tepe üzerinde yer alan Saint George Kalesi şehrin ana sembolü olmuştur. 13. yüzyıldan itibaren kraliyet sarayı olarak kullanılmış, günümüzde kulelerinden biri ülke düzeyinde önemli belgeler içeren bir arşive ev sahipliği yapıyor. Kalenin yaklaşık üçte biri 1755 depreminde tahrip edildi, bu nedenle günümüze kadar sadece ana duvar ve birkaç kule hayatta kaldı. Mosteiro dos Jerónimos sadece ünlü bir dini sembol değil aynı zamanda önemli bir tarihi nesnesidir. Birçok ünlü konuk geçmişi manastıra gitti, örneğin ünlü Hindistan gezisinden önce orada dua eden Vasco da Gama. Ünlü kâşifin dönmesinden sonra manastırın yakınında Meryem Ana’ya adanmış bir kilise inşa edildi. Mosteiro dos Jerónimos da kraliyet ailesinin gömülmesinin yeri ve manastır binalarından birisi deniz ve arkeoloji müzelerine dönüştürülmüştür.
Ülkenin dini mekanlarını tarif ederken, Mesih Kral Heykeli’ni anlatmayı başaramayız. 1959’da inşa edilmiş ve Rio de Janeiro’da bulunan heykelin tam bir kopyasıdır. Heykelin yüksekliği 28 metredir; heykelin yakınında, ziyaretçilerin Lizbon’un etkileyici panoramik manzaralarının keyfini çıkarabileceği bir gözlem güvertesi var.
Lizbon Oceanarium, ziyaretçilerin 15 binden fazla deniz canlısı görebileceği başkentte en çok ziyaret edilen eğlence merkezlerinden biri olmaya devam ediyor. Kompleksin orta bölümünde dev bir akvaryum var. Akvaryumun kapasitesi 4 milyon litredir ve bu, Japonya’daki akvaryumun ilk akvaryumuyla dünyanın en büyük ikinci akvaryumudur. 
İlginç mimari simge yapılar ve müzeler, ana sembolü Palacio da Pena olan Sintra’da da bulunabilir. Saray, bir manastır kalıntıları üzerine 1939 yılında inşa edilmiş ve Portekiz’in en romantik ve zarif sarayı olarak biliniyor. Saray manastırın geri kalan kısmını ve küçük bir şapelini birleştirmek için inşa edilmiştir. Şehrin eski kısmı, çok güzel bir binaya ev sahipliği yapmaktadır - Castelo dos Mouros (The Moors Kalesi), 10 yüzyıl önce inşa edilmiştir. Biri devasa koruyucu duvarları göz önünde bulundurmazsa, bina eski bir kaleden ziyade peri masalından kaleye benziyor. 19. yüzyılda restore edilinceye kadar kale uzun yıllar boş kalmıştı. Günümüzde çok ilginç bir açık hava müzesi.
 
Tarih ve Eğlence
  Portekiz ilçesine yapılan ilk yazılı referanslar 868 yılına dayanmaktadır. Sadece 1143’te bağımsız krallığın statüsü kazanmıştır. 15. yüzyılda Portekiz Krallığı, sömürgeci genişlemenin zamanlarını gördü. İmparatorluk, 16. yüzyılın ilk yarısında gelişti. Daha sonra, ülke İspanya ve Büyük Britanya’nın altındaydı ve daha sonra bir dizi savaş ve devrime maruz kaldı. 1910’daki devrimden sonra, Portekiz cumhuriyetin statüsünü kazandı.
 
Portekiz’in dünyanın her yerinden yüzbinlerce turist tarafından her yıl ziyaret edilmesi gerçeğine rağmen, büyük Portekiz şehirleri bile sakin ve huzurlu bir atmosfere sahiptir. Turizm sezonunun ortasında, büyük şehirlerin sokaklarında yürüyebilir, sakin bir ritim yaşamının tadını çıkarabilir ve yerli bir konuk değil, yerlilerden biri gibi hissedebilirsiniz.
 
Portekiz uzun yıllar boyunca plaj tatilinin hayranlarıyla daha popüler hale geldi. Buradaki en popüler plajlar Lizbon Rivierası’ndadır. Algarve romantik bir tatil için mükemmel bir yerdir. Burada sadece beyaz kumlu güzel plajlarda dinlenmekle kalmaz, aynı zamanda eşsiz tarihi mimariye de hayran kalacaksınız. Portekiz’de, dalış için mükemmel koşullar da vardır. Deneyimli dalgıçlar genellikle Madeira’yı ziyaret eder.
 
Büyük şehirlerde tatil yapmak gibi alışveriş tutkunları. Yerel alışveriş merkezlerinde sadece yeni şık kıyafetleri değil, aynı zamanda harika altın aksesuarlarını da satın alabilirsiniz. Burada popüler hediyelik eşyalar seramik ürünlerdir. Birçok insan, yerel üretimin port şarapları setini hediyelik eşya olarak almayı tercih ediyor. Yerel alışveriş merkezlerindeki büyük satışlar ocak ayı ortasında ve yaz sonunda geçiyor.
 
Yıl boyunca Portekiz’de pek çok ilginç tatil kutlanmaktadır. Eylül ayı başlarında geleneksel Şarap Festivali düzenlenmektedir. Festivalde ülkenin tüm bölgelerinden gelen şarap imalathaneleri en iyi şaraplarını sunuyor. Festivalin ana etkinlikleri şarap ve popüler ulusal yemek şaraplarıdır. Her mevsimde, Portekizli konuklar ilginç şarap turlarına katılabilir, tarihi şarap imalathanelerini ziyaret edebilir ve muhteşem üzüm bağlarına hayran olabilirler. 
 Diğer Turlarımız

Yunanistan/İtalya Turu

Dünya üzerindeki en çok arkeoloji müzesine sahip olan, demokrasi, felsefe, olimpiyatlar, batı edebiyatı, tarih yazıcılığı, tiyatro, ve siyaset bilimi ayrıca matematik gibi bir çok temel bilimin doğum yeri olarak görülen Yunanistan’ın gezilecek yerlerinden bazılarını sizler için derledik…

Baştan Sona Büyük Adriatic Turu

Akdeniz'in İtalya Yarımadası ve Balkan Yarımadası arasında kalan bölgesine verilen isim Adriyatik'tir. Bu bölgede kalan şehirler Adriyatik şehirleri diye adlandırılır ve birbirinden değişik güzellikler sunar.

Orta Avrupa Turları

Orta Avrupa’nın en güzel 3 başkentine doğru yolculuğa çıkıyoruz. Şehirlerin tarihini, gezilecek yerlerini ve tüm merak ettiklerini yazımızda bulabilirsin.

Balkanlar Turu

Makedonya’dan Arnavutluk’a doğru bir yolculuğa çıkıyoruz. Başkentlerine yapacağımız bu yolculukta sen de Balkanlar’ın eşsiz güzelliklerine tanıklık etmek istersen başlayalım.
Whatsapp'tan Mesaj Gönder Tıkla Ara