Eskişehir/Ankara Turu

Eskişehir gezilecek yerler konusunda sahip olduğu zengin seçenekler ile son yıllarda ülkemizin en popüler şehirlerin bir tanesi haline gelmiş durumda.
Eskişehir gezilecek yerler yazısında şehirde gezip görülmesi gereken en popüler 20 nokta hakkında detaylıca bilgiler vereceğim ama önce ilk 10 yer listesini verelim:
 
Tarihi Odunpazarı Bölgesi
Odunpazarı Evleri
Porsuk Çayı ve Adalar Bölgesi
Sazova Bilim Sanat ve Kültür Parkı
Kurşunlu Camii ve Külliyesi
Eskişehir Hayvanat Bahçesi & ETİ Sualti Dünyası
Atlıhan El Sanatları Çarşısı
Eskişehir Balmumu Heykeller Müzesi
Kentpark
Eti Arkeoloji Müzesi
 
1. Tarihi Odunpazarı Bölgesi
Eskişehir gezilecek yerler listemizin ilk sırasında Odunpazarı bölgesi var. Odunpazarı, Eskişehir’in en eski yerleşim bölgesi. Son yıllarda bölgede yapılan başarılı turizm yatırımları ile bambaşka bir çehreye kavuştu.
 
Bölgede gezip görebileceğiniz birçok tarihi konak, çeşme, müze var. Dilerseniz Eskişehir seyahatinizde bu bölgedeki butik otellerden birinde kalabilirsiniz. Bölgede gezip görebileceğiniz en önemli gezi noktalarından bazıları şunlar:
 
Tarihi Odunpazarı Evleri
Kurşunlu Camii ve Külliyesi
Eskişehir Balmumu Müzesi
Atlıhan El Sanatları Çarşısı
Şelale Park
Lületaşı Müzesi
Çağdaş Cam Sanatları Müzesi
Cumhuriyet Tarihi Müzesi
Alaaddin Camii
Bölgeyi dolaşmak gezeceğiniz noktalara bağlı olarak yarım günle tam gününüzü alabilir. Odunpazarı semti hakkında detaylı bilgi ve fotoğrafları Odunpazarı gezilecek yerler başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.
 
Bu bölgede konaklamak isterseniz butik Abacı Konak Hotel‘de ya da şehrin en kaliteli ve popüler tesislerinden olan Tasigo Hotels Eskisehir Bademlik Termal‘de kalabilirsiniz.
 
2. Odunpazarı Evleri
Odunpazarı bölgesinin en dikkat çeken bölümü şüphesiz Tarihi Odunpazarı Evleri. Kısa zaman öncesine kadar şehrin en eski evleri arasında gösterilen bu yapılar geleneksel Osmanlı sivil mimarisinin güzel örneklerinden.
 
Yakın zamanda bölgede yapılan restorasyon çalışmalarının ardından evler bambaşka bir yüze kavuştu. Evlerin büyük bölümü halen konaklama amaçlı kullanılsa da evlerin bir kısmı artık butik otel, kafe, restoran, müze ve hediyelik eşya dükkanları olarak hizmet veriyor.
 
Açıkçası burası benim Eskişehir’de gezmekten en keyif aldığım yerlerin başında geliyor. Tarihi evler arasında dolaşmak sizi adeta zamanda yolculuğa çıkartıyor.
 
Evler hakkında detaylı bilgileri, bölgedeki sokaklara ait birçok fotoğrafı Tarihi Odunpazarı Evleri başlıklı yazımda okuyabilirsiniz.
 
3. Porsuk Çayı ve Adalar Bölgesi
Sakarya Irmağı’nın en uzun kolu olan Porsuk Çayı Eskişehir’in içinden geçiyor. Haritada da görebileceğiniz üzere aslında şehrin birçok noktasından Porsuk geçiyor. Bunlar içerisinde en ünlü olanı yerli halk tarafından “Adalar” olarak adlandırılan bölge. Burası harita kuzey kısımda yer alıyor. Paralelinde Doktorlar Caddesi var.
 
Porsuk Çayı çevresinde günümüzde birçok kafe ve restoran var. Havaların güzel olduğu bahar ve yaz aylarında düzenlenen gondol ve bot turları bölgeye ayrı bir güzellik katıyor. Porsuk Çayı ve Adalar bölgesi hakkında detaylı bilgi ve fotoğrafları Porsuk Çayı & Adalar başlıklı yazımda okuyabilirsiniz.
 
4. Sazova Bilim Sanat ve Kültür Parkı
Son yıllarda Eskişehir’de birçok park yapılsa da bunlardan en ünlü olanı kuşkusuz Sazova Parkı. Tam adı ile Bilim, Sanat ve Kültür Parkı, Eskişehir-Kütahya yolu üzerinde yer alıyor. Özellikle çocuklu ailelerin çok keyifli vakit geçirebilecekleri park gerçekten büyük ve içerisinde ilginizi çekebilecek birçok bölüm var.
 
Masal Şatosu, Korsan Gemisi, Eskişehir Hayvanat Bahçesi, ETİ Sualtı Dünyası, Japon Bahçesi, Sabancı Uzay Evi, Bilim Kültür Merkezi, Esminyatürk, Türk Dünyası Kültür Merkezi gibi Eskişehir gezilecek yerler listemizdeki birçok önemli nokta bu parkta yer alan önemli bölümlerden.
 
Eğer parkta yer alan ilgi çekici noktaları detaylıca gezmek isterseniz abartısız güm gününüzü parkta geçirebilirsiniz. Park hakkında detaylı bilgileri Sazova Parkı başlıklı yazımda okuyabilirsiniz. Parkta yer alan yerleri inceleyip ona göre kendinize bir gezi planı oluşturabilirsiniz.
 
5. Kurşunlu Camii ve Külliyesi
Odunpazarı bölgesine yer alan Kurşunlu Camii Eskişehir’in tarihi ve öneli dini yapılarından bir tanesi. Çoban Mustafa Paşa tarafından 1525 yılında yaptırılan külliyenin cami kısmı halen şehrin önemli dini yapılarından.
 
Külliyenin diğer bölümleri; Lületaşı Müzesi, El Sanatları Çarşısı, Osman Yaşar Tanaçan Fotoğraf Müzesi ve Sıcak Cam Üfleme Atölyesi olarak hizmet veriyor. Külliye hakkında detaylı bilgiler için tıklayın.
 
6. Eskişehir Hayvanat Bahçesi & ETİ Sualti Dünyası
Sazova Parkı içerisinde Mayıs 2017 tarihinde açılan Eskişehir Hayvanat Bahçesi, şehrin son dönemdeki en popüler gezi noktalarından. Hayvanat bahçelerine bakış açınız nasıl bilemiyorum ama özellikle çocuklu aileler bu parkta eğlenceli vakit geçirebilirler.
 
Hayvanat bahçesinde penguen, lemur ve mirket gibi farklı canlı türleri de bulunuyor. Ayrıca Tropik Merkez, Papağan Evi ve Japon Bahçesi parkın dikkat çekici noktalarından.
 
Hayvanat Bahçesi’nden birkaç sene önce hizmete açılan ETİ Sualtı Dünyası ise butik sayılabilecek bir akvaryum. Günümüzde parkın bir bölümü olarak hizmet veriyor. Hayvanat Bahçesi ve ETİ Sualtı Dünyası’nı birlikte gezmek en az 2 saat sürebilir.
 
Eskişehir Hayvanat Bahçesi ve ETİ Sualtı Dünyası başlıklı yazılarımda bolca fotoğraf bulabilirsiniz.
 
7. Atlıhan El Sanatları Çarşısı
Odunpazarı Bölgesi’nde yer alan Atlıhan El Sanatları Çarşısı, şehrin bir diğer tarihi ve turistik noktası. Atlıhan, eskiden han olarak kullanılsa da yakın dönemde yapılan başarılı restorasyonların ardından günümüzde el sanatları olarak hizmet veriyor.
 
İki katlı çarşıda başta lületaşından yapılmış yöresel eşyalar olmak üzere kendinize ve sevdiklerinize alabileceğiniz birçok şey bulabilirsiniz. Çarşı hakkında detaylı bilgi ve fotoğraflar Atlıhan El Sanatları Çarşısı başlıklı yazımda…
 
8. Eskişehir Balmumu Heykeller Müzesi
Başlıkta her ne kadar Eskişehir Balmumu Heykeller Müzesi yazsam da bu Odunpazarı semtinde, tarihi evlerin birinde yer alan bu müzenin tam adı Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi.
 
Geçtiğimiz yıllarda kapılarını ziyaretçilere açan müzede Yılmaz Büyükerşen ve öğrencilerinin yaptığı 200‘e yakın balmumu heykel sergileniyor. Format olarak Madame Tussauds Balmumu Heykel Müzeleri’ne benziyor.
Açıkça konuşmak gerekirse müzedeki bazı heykeller asıllarına oldukça benzerken bazıları alakasız olmuş. Yine de burası sahip olduğu farklı formatı ile ziyaret etmeyi düşünebileceğiniz müzelerden bir tanesi.
 
Sevdiğiniz sanatçılar ile birlikte fotoğraf çektirmek eğlenceli olabilir. Müze hakkında detaylı bilgi ve fotoğafları Eskişehir Balmumu Müzesi başlıklı yazımda okuyabilirsiniz.
 
9. Kentpark
Eskişehir gezilecek yerler listemizdeki bir diğer popüler park olan Kentpark, Eskişehir Şehirlerarası Otobüs Terminali’nin hemen karşısında yer alıyor. Kenarından Porsuk Çayı geçen parkın Türkiye çapında ünlü olmasının nedeni ise içerisinde Türkiye’nin ilk yapay plajının yer alması.
 
Plaj ve burada yer alan havuzlar özellikle havaların sıcak olduğu günler her yaştan ziyaretçinin yoğun ilgisi ile karşılaşıyor. Aileler için ayrı bir bölümün de olduğu plaj Eskişehir ziyaretinizde sizin için de farklı bir deneyim olabilir.
 
Yapay plaj plaj dışında parkta yürüyüş yolları, kafe ve restoranlar, oyun parkları gibi bölümler de var. Park hakkında detaylı bilgi ve fotoğraflar Kentpark başlıklı yazımda yer alıyor.
 
10. Eti Arkeoloji Müzesi
Eğer gezi boyunca bölge tarihi hakkında bilgi almak isterseniz Odunpazarı bölgesine yakın, Atatürk Bulvarı üzerinde yer alan Eti Arkeoloji Müzesi‘ni ziyaret edebilirsiniz. 1945 yılına dayana tarihi ile arkeoloji müzesi bölgenin en önemli müzelerinden.
 
Yakın tarihte ETİ sponsorluğunda yenilenen müzede dijital uygulamalar da dikkat çekiyor. Dilerseniz bu önemli müzeyi Eskişehir gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.
 
11. Şelale Park
Benim Eskişehir’de en keyif aldığım yerlerden biri Odunpazarı‘nın üst kısımlarında yer alan Şelale Park. Eskişehir manzarasını doyasıya seyredebileceğiniz bu park adını içerisinde yer alan yapay şelaleden alıyor.
 
Çocuk ziyaretçilerin de keyifli vakit geçirebilecekleri çeşitli bölümlerin yer aldığı parka toplu taşıma ile ulaşmak biraz zahmetli olsa da parkın sahip olduğu manzara her şeye değebiliyor.
 
Burada yer alan kafede Eskişehir’in yöresel lezzetlerinden çibörek başta olmak üzere çeşitli yiyecekleri bulabilirsiniz. Park fotoğraflarını Şelale Park başlıklı yazımda okuyabilirsiniz.
 
12. Taşbaşı Çarşısı
Taşbaşı, Eskişehir’de özellikle yerli halkın alışverişlerinde tercih ettiği yerlerden biri. Şehrin tam merkezinde yer alan bu çarşıda yer alan dükkanlar klasik Anadolu çarşıları tarzında en fazla iki katlı yapılardan oluşuyor.
 
Çarşı; kuyumcular, aktarlar, kumaşçılar gibi çeşitli sokaklara ayrılmış durumda. Hamamyolu Caddesi, İki Eylül Caddesi, Reşadiye Camii gibi birçok önemli yer bu çarşının çevresinde yer alıyor.
 
Hediyelik eşya türü ürünlerin satışı burada yok peşinen söyleyeyim. Burası daha ziyade Eskişehirlilerin alışveriş alışkanlıklarını gözlemleyebileceğiniz güzel bir Anadolu çarşısı.
 
13. İki Eylül Caddesi
Eskişehir’i tam merkezinde yer alan ve araç trafiğine kapalı olan İki Eylül Caddesi sahip olduğu yapı itibariyle İstiklal Caddesi’ni andırıyor denilebilir.
 
İki önemli tramvay hattının kesişim noktası olan bu caddede restoranlar, çok katlı mağazalar ve çeşitli dükkanlar yer alıyor. Caddenin bir ucunda Porsuk Çayı’nın da olduğu Adalar Bölgesi yer alıyor.
 
14. Doktorlar Caddesi
İki Eylül Caddesi’nin bir diğer benzeri olan Doktorlar Caddesi, Porsuk Çayı’nın hemen paralelinde yer alıyor. Bu cadde de araç trafiğine kapalı.
 
Caddenin asıl adı “İsmet İnönü 1 Caddesi” olsa da yıllardır cadde üzerinde yer alan doktor muayenehanelerinin çokluğu nedeniyle halk tarafından “Doktorlar Caddesi” olarak anılıyor. Cadde üzerinde restoranlar, yerel mağazalar ile çeşitli dükkanlar yer alıyor.
 
15. Esminyatürk Türk Dünyası Şaheserleri
Sazova Parkı içerisinde yakın dönemde açılan Esminyatürk Türk Dünyası Şaheserleri, format olarak Miniatürk tarzında, minyatür yapılardan oluşuyor.
 
Türk Dünyası Vakfı tarafından açılan parkta önemli Türk Dünyası’nda öneme sahip 32 adet eserin minyatürleri sergileniyor. Minyatür parka özelikle gitmek gerekmese bile Sazova Park’a giderseniz 15-20 dakikanızı bu bölüme ayırabilirsiniz.
 
Minyatürk park hakkında detaylı bilgileri, parkta sergilenen önemli eserlerin fotoğraflarını Esminyatürk başlıklı yazımda okuyabilirsiniz.
 
16. Haller Gençlik Merkezi
Üniversitelilerin yaşadığı Bağlar Bölgesi‘ne yakın bir konumda yer alan Haller Gençlik Merkezi şehrin turistik noktalarından.
 
Eski zamanlarda yaş sebze ve meyve hali olarak kullanılan yapı burada yapılan restorasyonların ardından kafelere ve hediyelik eşya satan dükkanları içinde barındıran bir turistik merkez olmuş durumda. Açıkçası çok ilgi çekici yer sayılmayabilir.
 
Eğer Bağlar bölgesine, şehrin ünlü alışveriş merkezi olan Espark Alşveriş Merkezi‘ne giderseniz hemen yakındaki bu yapıya da göz atabilir, bir şeyler yiyip içebilirsiniz.
 
Ankara gezilecek yerler yazısında şehirde gezip görülmesi gereken en popüler 20 nokta hakkında detaylıca bilgiler vereceğim ama önce ilk 10 yer listesini verelim:
 
Hamamönü
Ankara Kalesi
Anadolu Medeniyetleri Müzesi
Ankara Rahmi M. Koç Müzesi
Ankara Rahmi M. Koç MüzesiAnıtkabir
Etnoğrafya Müzesi
Hacı Bayram Camii
Augustus Tapınağı
Devlet Resim ve Heykel Müzesi
Kurtuluş Savaşı Müzesi (I. TBMM)
 
 Diğer Turlarımız

Doğu Karadeniz Turumuz

Yayla sezonu haricinde bulunan çok çok uygun uçak biletleri sayesinde Doğu Karadeniz turu yapılabileceğini, yeşilin onlarca tonu içinde hayal gibi gelen bir gerçeklik içinde en güzel şekilde öğrendik.

Çanakkale Turu

Tarihin o güne kadar gördüğü en kapsamlı çatışmalarını barındıran Birinci Dünya Savaşı içerisinde önemli bir yer tutan Çanakkale savaşlarıdır. Bu savaşlar Türk’ün sayısız zafer, şan ve şerefle dolu tarihinin en parlak sayfasıdır. Geri dönmeyeceklerini bildikleri halde gittiler coşkuyla ölüme...

Güney Ege Turu

Rüya gibi sahiller, ıssız koylar ve sanki sadece size aitmiş hissiyatı uyandıran eşsiz mekanlar… Tüm bunlar Güney Ege'nin sahip olduğu detaylardan sadece birkaçı.

Kuzey Ege Turu

Akvaryum Koyu, Maden adası, Ortunç Koyu'nda yüzmeye ve denize doyacaksınız

İstanbul Adalar Turu

Ülkemizde gidilip görülmesi gereken pek çok yer var ancak bunların pek azı biliniyor ve popüler oluyor; başlıcası ise hiç şüphe yok ki Adalar bölgesinden oluşuyor. Neredeyse her yanı sonsuz mavilikle sarılı Türkiye’nin gezilip görülecek, masalsı bir deneyim yaşatacak adalarından haberdar değilseniz; Hatay'dan Murat Et Turizm sizler için gidip görmeniz gereken muhteşem Adalar bölgesini kaleme alacak ve bir gezi rehberi oluşturacak.

Mardin Turumuz

Mardin ve Midyat, Türkiye'deki diğer popüler destinasyonlardan farklı olarak, sahip olduğu derin kültürel ve tarihi mirası ile kumlu plajlardan ve sahil beldelerinden uzaklaşarak farklı bir doku keşfetmek isteyen ziyaretçileri kendine çekiyor.

Erciyes Kayak Turları

Belirlenen hareket noktasında ve saatte siz değerli misafirlerimizle buluşuyoruz. Gerekli molalar ve araç içerisinde verdiğimiz kahvaltı ve sıcak soğuk ikramlar eşliğinde Erciyes Kayak Merkezine varıyoruz. Rehberimizin yapmış olduğu bilgilendirmenin ardından kayak ekipmanlarımızı alıp kayak keyfine başlayabiliriz.

Batı Karadeniz Turu

Murat Et Turizm’in güvenilir hizmet ve kalite anlayışına uygun olarak, hiç bir fedakârlıktan ve masraftan kaçınmadan Türkiye’nin en dolu Karadeniz programına sahip kültür turudur.
Whatsapp'tan Mesaj Gönder Tıkla Ara